Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi'nde kurulan Nanoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (NÖHÜNAM), 2014 yılından beri karbon bazlı nanomalzemeler üzerinde çalışıyor.

Çalışmalar kapsamında, ev içi tesislerle geliştirilen nano boyutlu graffenfilm sayesinde, silikon bazlı güneş pillerinin üretkenliği yüzde 20 arttı.

NÖHÜNAM'da grafen üzerinde çalışan Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Doç. Dr. Recep Zan AA muhabirine, merkezin pek çok ulusal ve uluslararası araştırma merkeziyle rekabet edebilecek altyapıya sahip ender merkezlerden biri olduğunu ve yenilenebilir enerji konusunda endüstriyel Ar-Ge kapasitesine sahip olduğunu söyledi.

Zan, merkezde yaklaşık 5 yıldır karbon bazlı nano malzemeler üzerinde çalıştıklarını söyledi. “Özellikle son yıllarda en popüler karbon malzemelerden biri olan grafen üzerinde yoğun araştırmalar yapıyoruz. Bu alana İngiltere'deki Manchester Üniversitesi'nde başladım ve bu süreçte Prof. Konstantin Novoselov gözetiminde çalıştım. 2010 yılında Nobel Fizik Ödülü'nü aldı. Grafen, metrenin 1 milyarda biri kadar, bir başka deyişle, 1 milimetre kalınlığında bir grafit parçanın yaklaşık 3 milyon grafen katmanı var ve sadece o laboratuvarımızda üretiyoruz. çeşitli alanlarda. ”

Zan, grafenin elektronik devrelerde, dokunmatik ekranlarda, elektrik üretiminde ve depolanmasında, yüzey kaplamalarında ve sağlık hizmetlerinde kullanılabileceğini belirtti,

"Laboratuarlarımızda birden fazla şekilde grafen üretebiliyoruz. Bu bağlamda, hem kimyasal buhar biriktirme tekniği (CVD) hem de toz halinde kimyasal ayırma tekniği ile hem ultra ince bir film hem de grafen üretiyoruz ve karakterize ediyoruz. CVD cihazı özel olarak tasarlanmış bir fırın sistemidir. Ürettiğimiz grafen, gözlerimizle göremediğimiz kadar ince ve saydam bir malzemedir, bunun için mikroskoplara ihtiyacımız vardır, bakır yüzeyde ürettiğimiz grafen filmi istenilen yüzeye aktarabiliriz. birkaç kimyasal işlemden geçirin. ”

Yakıt hücrelerinde ve zırh kaplamalarında grafen kullanımı için çalışmalar sürdürülmektedir

Zan, merkezde üretilen silikon bazlı güneş pillerine grafen filmler uyguladıklarını ve üretkenlikte önemli bir artış sağladıklarını söyledi.

"Solar hücrelerin üst katmanında, şeffaf ve iletken katman olarak kullanılan malzeme çok pahalı ve kırılgan. Ürettiğimiz grafen, diğer malzemelere göre düşük maliyetli ve yüksek performanslı. Özellikle grafen ürettiğimiz güneş pillerinde Yerli tesisler, yaklaşık yüzde Aynı alanda kaplanan güneş panellerinden daha fazla enerji alabilmemiz ve daha az panel kullanabilmemiz sayesinde verimde% 20 artış sağladık. silikon bazlı güneş pilleri doyma noktasına ulaştı. Güneş pillerinde verimde önemli bir artış grafen ile sağlanabileceğini gösterdik. ”

Zan, üniversitenin yerel tesislerin farkına varmasına katkıda bulunduğunu belirterek, "Çalışmalarımız TÜBİTAK ve TUBA tarafından laboratuvarlarımızda, farklı grafen güneş pilleri, yakıt hücreleri, zırh kaplamaları, organik ve inorganik atık geri dönüşüm alanları üzerinde çalışmaya devam ediyor. ” paylaşılan bilgi

(A)


[news]

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.